Skip to main content

Musisz wymienić zawór w grzejniku i zastanawiasz się, jak zabrać się do tego zadania? Dobrze trafiłeś! Poprowadzimy Cię przez ten proces krok po kroku. Zapoznaj się z naszymi praktycznymi radami i zdecyduj, czy podejmiesz się wymiany samodzielnie, czy jednak wezwiesz fachowca.

Kiedy trzeba wymienić zawór w grzejniku?

Choć ogrzewanie domu za pomocą grzejników nie jest zbyt awaryjnym systemem, to zdarzają się jednak sytuacje, kiedy niezbędne jest wymiana niektórych części instalacji. Konieczność wymiany zaworu w grzejniku bardzo łatwo stwierdzić, gdyż ta usterka powoduje konkretne problemy.

Pierwszą taką sytuacją jest utrata szczelności przyłącza. Jeśli z okolicy zaworu w grzejniku sączy się woda, to konieczna jest szybka reakcja i naprawienie usterki. Zanim jednak wezwiesz fachowca lub podejmiesz się samodzielnej wymiany, wyłącz ogrzewanie i odprowadź wodę, by zminimalizować ryzyko zalania pomieszczenia.

Konieczność wymiany zaworu łatwo stwierdzić także wtedy, gdy grzejnik pomimo ustawionej pełnej mocy grzania, nie robi się ciepły w wychłodzonym pomieszczeniu. Usterkę można też z całą pewnością orzec, gdy po zakręceniu zaworu kaloryfer nadal grzeje.

Powyżej wymienione trzy sytuacje to najczęściej występujące usterki, które wskazują na konieczność wymiany zaworu.

Pamiętaj też, że wymiana zaworu to czynność, która wymaga posiadania odpowiednich narzędzi i choćby podstawowej wiedzy o hydraulice grzewczej. Dlatego jeśli nie czujesz się na siłach, by podjąć się samodzielnie tego zadania, wezwij fachowca.

Jak wymienić zawór w grzejniku krok po kroku?

Przejdźmy teraz do zasadniczej części naszego artykułu – poniżej znajdziesz rozpisany krok po kroku proces wymiany zaworu w grzejniku. Zanim podejmiesz się tego zadania, przeczytaj całą instrukcję.

  1. Ocena sytuacji – zidentyfikuj problem i sprawdź, jaki rodzaj zaworu został zamontowany na Twoim grzejniku. Zapatrz się w nowy zawór.
  2. Przeczytaj instrukcję montażu dołączoną do nowego zaworu – nie pomijaj tego kroku i nie zdawaj się na intuicję. Zapoznanie się z instrukcją zajmie Ci dosłownie kilka minut, a może uchronić Cię przed sporymi problemami z montażem zaworu w grzejniku.
  3. Wyłącz ogrzewanie – ten krok jest niezwykle ważny, gdyż dzięki niemu możemy uniknąć poparzeń. Ogrzewanie najlepiej jest wyłączyć w całym domu lub w danym obwodzie grzewczym.
  4. Odprowadź wodę – nie pomijaj tego kroku! Odprowadzenie wody to często jedyny sposób, aby uniknąć zalania się wodą podczas pracy. Warto wiedzieć, że punkt spustowy znajduje się zazwyczaj pod grzejnikiem na najniższej kondygnacji domu. Podłącz do niego rurę z wężem i umieść ją w wiadrze. Przygotuj ścierki lub ręczniki – mogą okazać się niezbędne w razie ewentualnego wycieku.

    Następnie odkręć spust za pomocą klucza nastawnego (lub klucza gwiazdkowego) i odprowadź wodę.
  5. Zdemontuj stary zawór – pod zaworem rozłóż ścierkę lub ręcznik, gdyż na tym etapie całkowicie normalne jest, że wycieknie niewielka ilość wody. Za pomocą klucza odkręć górną nakrętkę starego zaworu grzejnikowego, a następnie dolną nakrętkę i usuń zawór.
  6. Zamontuj nowy zawór – w miejscu starego zaworu umieść nowy. Zadbaj o odpowiednią szczelność montażu, używając specjalnych uszczelek lub taśm, które znajdowały się w zestawie z zaworem. Dokładnie sprawdź, czy wszystkie połączenia zostały dokładnie zabezpieczone, by uniknąć wycieków.
  7. Przetestuj montaż – napełnij system wodą i sprawdź, czy nie ma wycieków.
  8. Odpowietrz system – po ponownym napełnieniu grzejników wodą, konieczne może okazać się usunięcie nagromadzonego w systemie powietrza. Po wykonaniu tej czynności wszystkie grzejniki, z których wcześniej spuściłeś wodę, powinny rozgrzewać się równomiernie na całej powierzchni.
  9. Włącz ogrzewanie – teraz czas na weryfikację skuteczności działań. Uruchom ogrzewanie i sprawdź cały system, by upewnić się, że nie ma problemów. Dodatkowo, jeśli zamontowałeś zawór termostatyczny, upewnij się, że działa on poprawnie, ustawiając najwyższą moc grzania oraz zakręcając zawór.

Co, jeśli wymiana zaworu nie rozwiązała problemu z grzejnikiem?

Niekiedy zdarza się, że wymiana zaworu nie przynosi efektu, mimo że wszystko wskazywało na niego jako przyczynę problemu z grzaniem. Niestety w tej sytuacji może to być coś związanego z samym grzejnikiem, np. Skalar.

Wówczas warto zasięgnąć rady specjalisty – dobry fachowiec z pewnością szybko zlokalizuje źródło problemu. Jeśli konieczna okaże się wymiana grzejnika, to zdecydowanie warto postawić na produkt dobrej jakości.

Ciekawe rozwiązania znajdziesz na stronie Skalars System, gdzie zapoznasz się z pełną ofertą dostępnych rozwiązań w zakresie ogrzewania skalarsystems.pl. Przykładem są grzejniki łazienkowe Treviso i Kordoba, które chętnie wybierane są przez osoby, które cenią sobie funkcjonalność idącą w parze z nienagannym designem.

Wymiana grzejnika to zadanie, którego lepiej nie podejmować się samodzielnie, jeśli nie ma się doświadczenia w tym obszarze. Zdecydowanie polecamy skorzystać z pomocy hydraulika, by zaoszczędzić sobie nerwów i ewentualnych problemów z błędnym lub nieszczelnym podłączeniem kaloryfera do instalacji.