Choć montaż grzejnika łazienkowego najbezpieczniej i najwygodniej jest zlecić fachowcowi, to niekiedy długi czas oczekiwania na wolny termin zniechęca do zatrudnienia profesjonalisty i skłania do podjęcia się tego zadania samodzielnie. Jeśli tylko posiadasz zmysł majsterkowicza, dysponujesz potrzebnymi narzędziami i możesz pochwalić się podstawową wiedzą z zakresu hydrauliki, to instalacja nie powinna Ci sprawić problemu. W naszej poradzie rozpisaliśmy na etapy, jak zamontować grzejnik łazienkowy. Sprawdź, zanim zabierzesz się do pracy!
Krok 1 – skompletuj niezbędne narzędzia i akcesoria
Przed podjęciem się jakiegokolwiek montażu, dobrze jest zastanowić się, jakie narzędzia i akcesoria usprawnią Ci cały proces. W przypadku instalowania grzejnika łazienkowego lista niezbędnych rzeczy nie jest długa – zobacz, co warto mieć pod ręką!
- poziomica,
- młotek,
- śrubokręt,
- kombinerki,
- wiertarka i wiertła widiowe,
- klucz francuski,
- śrubunki,
- klucz do śrubunków,
- poziomica,
- kołki rozporowe,
- zawory grzejnikowe,
- pakuły, taśma teflonowa lub inne szczeliwo,
- ołówek,
- notes.
Oczywiście nie można też zapomnieć o samym grzejniku łazienkowym. Ich wybór jest bardzo duży, a poszczególne modele dostępne w sklepach różnią się nie tylko wzorem i kolorem, ale też źródłem ciepła (jak np. grzejnik elektryczny Vitalle Roana czy tradycyjnie podłączane do systemu grzejniki Skalar Treviso i Kordoba – więcej na ten temat znajdziesz na naszej stronie.
Jak zamontować grzejnik łazienkowy krok po kroku?
Wiesz już, jakie narzędzia i akcesoria powinieneś mieć w zasięgu ręki podczas montowania grzejnika łazienkowego, zatem możemy przejść do omówienia konkretnych kroków tego zadania. Choć montaż grzejnika łazienkowego jest zadaniem dość prostym, pamiętaj że jeśli nie lubisz tego typu prac lub zwyczajnie Cię one stresują, lepiej zatrudnić fachowca, by uniknąć nieprzyjemności. Jeśli jednak chcesz się podjąć tego zadania samodzielnie, to poniższa lista kroków będzie dla Ciebie z pewnością pomocna!
- Kup grzejnik oraz potrzebne narzędzia i akcesoria – tego kroku raczej nie trzeba wyjaśniać. Chociaż warto dodać, że jeśli w Twojej łazience znajdował się już grzejnik i zamierzasz dokonać jego wymiany, to warto postawić na model, który posiada takie same rozstawy jak stary egzemplarz – dzięki temu zaoszczędzisz sobie wiercenia i maskowania dziur po poprzednim grzejniku.
- Zapoznaj się z instrukcją – zanim przystąpisz do montażu grzejnika łazienkowego, przeczytaj uważnie dołączoną przez producenta instrukcję. Znajdziesz w niej wiele praktycznych rad, dzięki którym ułatwisz sobie pracę i usprawnisz jej przebieg.
- Wybierz lokalizację – upewnij się, że miejsce, w którym chcesz zamontować grzejnik, jest odpowiednie, posiada dobrą cyrkulację powietrza i łatwy dostęp do przewodów grzewczych.
- Oznacz punkty montażowe – przy poziomicy wyznacz na ścianie miejsca, w których należy umieścić wsporniki grzejnika. Upewnij się, że są one równo rozmieszczone i znajdują się na odpowiedniej wysokości, a następnie zaznacz je ołówkiem.
- Zamontuj wsporniki – przymocuj je do ściany za pomocą wkrętów lub kołków. Zadbaj o ich solidnie zamocowane, by mogły wytrzymać wagę grzejnika.
- Przygotuj grzejnik do podłączenia – zainstaluj zawory lub przyłącza, które będą łączyć się z rurami wodnymi. Zadbaj o właściwe umieszczenie uszczelek, by zapobiec wyciekom.
Warto wiedzieć!
Grzejnik łazienkowy o kształcie tradycyjnej drabinki z pionowych przewodów (kolektorów), które są połączone poziomymi rurkami, podłącza się do instalacji grzewczej w następujący sposób: do kolektora zasilającego należy zamontować zawór termostatyczny z głowicą, a do powrotnego należy podłączyć zawór odcinający.
- Podłącz grzejnik – umieść go na zamontowanych wcześniej wspornikach i przykręć go za pomocą śrub lub nakrętek dołączonych do zestawu montażowego. Upewnij się, że grzejnik jest stabilny i równo zawieszony (sprawdź poziom i pion).
- Podłącz rury doprowadzające wodę – zadbaj o szczelność instalacji (użyj pakuły lub taśmy teflonowej i upewnij się, że nie ma wycieków.
Nasza rada!
Szczeliwo owiń bardzo ciasno. Zanim jednak to zrobisz, przesuń po gwincie szczotką drucianą. W tym kroku ważny jest umiar i wyczucie, gdyż połączenie będzie nieszczelne zarówno przy zbyt małej jak i zbyt dużej warstwie uszczelnienia.
- Ściągnij folię ochronną – większość grzejników jest zabezpieczona za jej pomocą. Folii nie warto zdejmować przed zakończeniem montażu, żeby nie uszkodzić nowego kaloryfera nieestetycznymi rysami.
- Przetestuj instalację – po zakończeniu montażu przeprowadź test, by upewnić się, że nie ma wycieków ani innych problemów z instalacją. Włącz ogrzewanie i sprawdź, czy grzejnik działa poprawnie. Konieczne może okazać się odpowietrzenie instalacji.