Właściwe podłączenie grzejnika łazienkowego to nie tylko kwestia wygody, ale także oszczędności i bezpieczeństwa. Dlatego w naszym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące podłączenia grzejnika łazienkowego – poprowadzimy Cię przez kolejne kroki i omówimy zasady bezpieczeństwa. Zapraszamy do zapoznania się z praktycznymi poradami oraz wskazówkami jak podłączyć grzejnik łazienkowy.
Najlepsze sposoby podłączenia grzejnika łazienkowego
Grzejniki to wciąż najpopularniejszy sposób ogrzewania łazienki. Choć coraz popularniejsza staje się tzw. podłogówka, to jednak często w przypadku łazienek jest ona jedynie dodatkową metodą grzania. Łazienkowe grzejniki drabinkowe nie tylko pozwalają na szybkie ogrzanie pomieszczenia, ale też są bardzo przydatne – na ich poziomych żeberkach można rozwiesić wilgotny ręcznik czy wysuszyć drobne ubrania. Dodatkowo duża liczba modeli grzejników łazienkowych sprawia, że każdy znajdzie odpowiedni do stylu swojego domu. Koniecznie sprawdź grzejniki Skalar Treviso i Kordoba – te modele zdecydowanie zasługują na uwagę!
Niezależnie od tego, na jaki model grzejnika się zdecydujesz, kluczową kwestią jest jego właściwe podłączenie. Dlatego przybliżymy Ci najpopularniejsze sposoby i omówimy, na czym polegają. Poza omawianymi poniżej metodami podłączeń występują też inne, jednak nie cieszą się one tak dużą popularnością jak te, które znalazły się w naszym artykule.
To ważne! Pamiętaj, że w przypadku braku doświadczenia lub wątpliwości, warto skorzystać z usług profesjonalnego hydraulika.
Podłączenie dolne standardowe
To bardzo popularny w Polsce sposób montażu grzejnika. Podłączenie dolne standardowe jest możliwe do wykonania w przypadku modeli posiadających dwa pionowe kolektory, do których jest opcja przyłączenia zaworów. Warto wiedzieć, że większość grzejników, które oferują obecnie sklepy z wyposażeniem łazienek, jest konstruowana właśnie w taki sposób.
Dodatkowym atutem tego sposobu podłączenia jest możliwość doposażenia grzejnika w grzałkę elektryczną po zastosowaniu odpowiednich trzyosiowych zaworów (szeroką ofertę zaworów grzejnikowych znajdziesz w naszej ofercie firmy Skalar Systems.
Podłączenie krzyżowe
To drugi popularny sposób montażu grzejników łazienkowych. Zaletą podłączenia krzyżowego jest to, że jest ono możliwe w płaszczyźnie pionowej oraz poziomej. W przypadku łazienki jest to zazwyczaj montaż w pionie i w jego przypadku zawór zasilający należy umieścić na górze grzejnika po dowolnej stronie, a zawór powrotny na dole po stronie przeciwnej. Podłączenie krzyżowe zapewnia dużą moc użytkową grzejnika, co jest jego kolejnym atutem. Warto jednak wiedzieć, że rozwiązanie to nie jest najbardziej estetyczne, dlatego w ostatnich latach odchodzi się od jego stosowania.
Podłączenie dolne środkowe 50 po osi
Zwane też inaczej podłączeniem dolnym centralnym 50 po osi. Sposób ten zyskuje coraz większą popularność z uwagi na swoją dużą estetykę oraz łatwość montażu – w przypadku tego podłączenia nie zachodzi ryzyko błędnego wymierzenia odległości między rurami, gdyż można zastosować jeden zawór, a rura zasilająca i rura powrotu umieszczone są w odległości 5 centymetrów (stąd w nazwie podłączenia znajduje się określenie „50 po osi”). Wykorzystywane w tym rodzaju podłączenia zawory są najczęściej termostatyczne, dzięki czemu grzejnik utrzymuje ustawioną temperaturę – jest to niezwykle wygodne i praktyczne rozwiązanie.
Podłączenie boczne
Choć ten sposób nie jest już dziś stosowany w nowym budownictwie, to nadal można go spotkać, gdyż niegdyś był jedynym sposobem na zamontowanie grzejnika do instalacji wodnej. Podłączenie boczne stosuje się obecnie w zasadzie jedynie w przypadkach, gdy wykorzystujemy wyprowadzone już wcześniej rury i nie chcemy bądź nie możemy ingerować w ich przebieg. Na metodę tą są też niekiedy skazane osoby, którym spółdzielnie mieszkaniowe narzucają wymiar grzejnika i sposób jego podłączenia. Na szczęście w sklepach dostępne są nowoczesne grzejniki, które zostały dostosowane do tego typu podłączenia.
Jaki sposób podłączenia grzejnika łazienkowego wybrać?
Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, który sposób będzie najlepszy w przypadku Twojej łazienki. Metoda podłączenia powinna zostać dostosowana do sposobu prowadzenia rur oraz do konkretnego modelu grzejnika. Warto być świadomym, że nie w każdym budownictwie możliwe będzie zastosowanie dowolnie wybranego sposobu. Jeśli nie planujesz generalnego remontu łazienki, a jedynie wymieniasz grzejnik, możesz być niejako skazany na ten sam typ podłączenia grzejnika, co zastosowany uprzednio.
Pamiętaj, że po każdej wymianie grzejnika należy wyregulować instalację grzewczą, by zapewnić sobie komfort użytkowania kaloryferów. Dzięki temu będą one działać prawidłowo i nie pojawią się problemy takie jak np. nierównomierne rozgrzewanie się ich powierzchni grzejnej. Podłączanie grzejnika łazienkowego najlepiej jest zlecić fachowcowi, aby ograniczyć ryzyko usterek i błędów montażowych, które mogą doprowadzić na przykład do zalania mieszkania.
Zobacz też:
Jak odpowietrzyć grzejnik?
Regulatory temperatury – jaki wybrać? Jak oszczędzać?