Chcesz cieszyć się ciepłem we własnych czterech kątach? Odpowietrzenie kaloryfera może być konieczne, gdy rozpoczyna się sezon grzewczy. Podpowiadamy, jak to zrobić w kilku prostych krokach. Poznaj szczegóły i zadbaj o komfort wszystkich domowników. Z naszymi wskazówkami na pewno poradzisz sobie z tym zadaniem.
Dlaczego należy odpowietrzyć grzejniki?
Po rozpoczęciu sezonu grzewczego woda z wodociągów trafia do instalacji. Wraz z nią mogą przedostawać się pęcherzyki powietrza. Niekiedy dochodzi do zapowietrzenia również z uwagi na nieszczelności zaworów czy pomp. Kolejna przyczyna to ścianki rur, wykonane z tworzywa sztucznego czy błędy przy samodzielnym uzupełnianiu zbiornika.
Odpowietrzenie grzejnika jest istotne nie tylko ze względu na temperaturę w domu. Zwróć uwagę, że powietrze w instalacji wpływa na powstawanie rdzy, która może wnikać do kaloryferów i powodować awarie. W niektórych przypadkach może być konieczna wymiana urządzenia. W dodatku zapowietrzone grzejniki powodują hałas i wzrost kosztów za ogrzewanie.
Pamiętaj, że wysokiej klasy urządzenia przez długie lata zachowają swoją funkcjonalność. Bardzo dobrym wyborem są grzejniki Treviso czy Kordoba, oferowane przez markę Skalar Systems. Zajrzyj na naszą stronę i wybierz rozwiązanie najlepiej dopasowane do własnych potrzeb. Oferta jest bardzo zróżnicowana, więc na pewno sięgniesz po niezawodne urządzenie.
Jak rozpoznać zapowietrzony grzejnik?
Zastanawiasz się, kiedy odpowietrzyć grzejnik? Przede wszystkim sprawdź wydajność ogrzewania. Gdy kaloryfery są zimne lub ciepło rozchodzi się nierównomiernie, warto przeprowadzić tę czynność. Kolejnym sygnałem może być dźwięk szumienia, który usłyszysz przy włączaniu ogrzewania.
Z uwagi na ryzyko uszkodzeń grzejnika, musisz szybko reagować. Gdy tylko rozpoznasz problem, przeprowadź odpowietrzanie. Proces zazwyczaj nie wymaga wiele czasu, lecz warto wykazać się precyzja i mieć pod ręką odpowiednie narzędzia. Jak poradzić sobie z tym zadaniem? W kolejnych sekcjach poradnika znajdziesz odpowiedź na to pytanie.
Jak odpowietrzyć grzejnik w kilku prostych krokach?
Na początku rzuć okiem na konstrukcję kaloryfera. Najważniejszą kwestią jest rodzaj zaworu odpowietrzającego. W nowszych urządzeniach wystarczy przekręcić go jednym ruchem dłoni. Jednak w innych przypadkach konieczny może być śrubokręt lub specjalnie dopasowany klucz. Z pomocą odpowiednich narzędzi odpowietrzanie przebiegnie szybko, sprawnie i bezpiecznie.
Nie zapomnij o przygotowaniu naczynia, do którego będzie spływać woda. Ponadto ogrzewanie musi być wyłączone, a kaloryfer zimny. Zwróć uwagę, że na rynku nie brakuje urządzeń wyposażonych w automatyczne odpowietrzniki, które zapewniają komfort użytkowania na wysokim poziomie. Natomiast manualne elementy to zazwyczaj plastikowe części z otworem w ściance i śrubką montażową na górze.
Jak odpowietrzyć grzejnik?
- Pod grzejnikiem postaw naczynie, do którego spłynie woda;
- Sprawdź, czy ogrzewanie jest wyłączone. Zawór zasilający lub termostat powinny być zakręcone;
- Za pomocą śrubokręta bądź klucza powoli i stopniowo odkręcaj zawór odpowietrzający. Gdy usłyszysz dźwięk syczenia, woda zacznie wyciekać;
- Dokładnie dokręć zawór;
- Włącz ogrzewanie.
Odpowietrzanie grzejnika to zazwyczaj proste zadanie, które trwa do kilkunastu minut. Pamiętaj, aby przygotować niezbędne narzędzia i powoli odkręcać zawór.
Jak odpowietrzyć grzejnik bez odpowietrznika?
Starsze kaloryfery nie mają automatycznego odpowietrznika, więc pracę należy przeprowadzić w nieco inny sposób. Sprawdź, na które elementy należy zwrócić uwagę, a na pewno sobie poradzisz.
- Umieść naczynie pod kaloryferem;
- Sprawdź, czy ogrzewanie jest włączone, a zawór termostatyczny jest zamknięty;
- Powoli i delikatnie odkręcaj śrubunek. Pamiętaj, że przy zbyt wysokim ciśnieniu woda może rozprysnąć na boki;
- Gdy usłyszysz syczenie, przestań odkręcać śrubunek.
- Poczekaj aż z grzejnika poleci woda;
- Dokładnie dokręć śrubunek;
- Włącz ogrzewanie za pomocą termostatu.
W tym przypadku odpowietrzenie grzejnika również nie jest trudne. Jednak pamiętaj, aby zachować precyzję i delikatnie przekręcić śrubunek. Ponadto warto sięgnąć po chłonny materiał. Jeżeli grzejnik jest zamontowany prawidłowo, najpierw wydostanie się z niego powietrze, a potem woda. Po zakończeniu czynności konstrukcja będzie nagrzewać się równomiernie i zapewni ciepło.
Jak szybko odpowietrzyć grzejnik łazienkowy?
Odpowietrzanie grzejnika łazienkowego przebiega podobnie, jak przy wcześniejszych przypadkach. Sięgnij po klucz od zaworów. Jeśli go nie posiadasz, sprawdzi się również śrubokręt. Wyłącz ogrzewanie, aby temperatura wody spadła. Jeśli zawór znajduje się w górnej części, umieść przy nim szmatkę. Wówczas korzystanie z dodatkowego naczynia nie będzie konieczne.
Zawór odkręcaj delikatnie, a po usłyszeniu syczenia poczekaj aż powietrze opuści kaloryfer. Gdy woda zacznie kapać, zakręć zawór. Po zakończeniu prac możesz włączyć ogrzewanie, wykorzystując termostat. Teraz możesz cieszyć się optymalną temperaturą w łazience. Jeśli nie wiesz, gdzie kupić grzejniki Skalar – sprawdź mapę sprzedaży i kupuj online lub stacjonarnie.
Zobacz też:
Regulatory temperatury – jaki wybrać? Jak oszczędzać?