Skip to main content

Zawory termostatyczne stanowią nieodłączną część każdego grzejnika. Dzięki nim mamy możliwość dostosowania do swoich potrzeb temperatury w pomieszczeniu – wystarczy odpowiednio ustawić pokrętło. Sama regulacja zaworu nie jest skomplikowana, ale jego zasada działania nie jest już taka oczywista. W naszym artykule wyjaśniamy w prosty sposób, jak działa zawór termostatyczny. Sprawdź!

Budowa zaworu termostatycznego (grzejnikowego)

Nie sposób wyjaśnić zasady działania zaworu termostatycznego bez wcześniejszego zapoznania się z jego poszczególnymi częściami.

Zatem zanim przejdziemy do szczegółów, skupmy się przez chwilę na podstawach i określmy, z czego składa się zawór termostatyczny. W jego budowie wyróżniamy:

  • korpus,
  • głowicę sterującą (zwaną też głowicą termostatyczną),
  • termostat składający się z czujnika termicznego, zespołu popychacza oraz pokrętła regulacyjnego,
  • wkładkę zaworu.

Aby zrozumieć działanie zaworu termostatycznego, nie musimy się zagłębiać w szczegóły dotyczące wszystkich elementów, jednak warto wiedzieć, że czujnik termiczny to coś na kształt zbiorniczka, który jest wypełniony materiałem o dużej rozszerzalności cieplnej. Wewnątrz niego znajduje się mieszek, który ściska się pod wpływem wzrostu objętości materiału, w wyniku czego następuje nacisk trzpienia popychacza na wkładkę zaworu, a w efekcie tego spadek temperatury.

Zasada działania zaworu termostatycznego

Po przybliżeniu podstawowych elementów budowy zaworu termostatycznego możemy przejść do omówienia zasady jego działania. Postaramy się możliwie prosto wyjaśnić Ci ten złożony proces.

Już teraz musisz wiedzieć, że głowica sterująca (termostatyczna) umożliwia przepływ cieczy nagrzewającej płytę grzejną. Pracę głowicy reguluje czujnik termiczny, który, jak wcześniej już wspominaliśmy, jest wypełniony materiałem termokurczliwym.

Jak w praktyce wygląda działanie zaworu termostatycznego? Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Załóżmy, że temperatura w danym pomieszczeniu spada i jest chłodno. Materiał wewnątrz zaworu zaczyna oddziaływać na czujnik termiczny tak, że ten pozwala głowicy na przepływ cieczy i grzejnik robi się ciepły. Gdy temperatura w pomieszczeniu wzrośnie do ustawionego poziomu, to głowica sterująca zatrzyma przepływ cieczy, a w efekcie tego grzejnik zacznie wychładzać się, a temperatura w pomieszczeniu będzie spadać.

Istotą działania zaworu termostatycznego jest oczywiście możliwość ustawienia pożądanej temperatury. Służy do tego pokrętło, a regulacja jego ustawień powoduje zmianę odległości pomiędzy popychaczem a trzpieniem wkładki zaworowej. Niezależnie od wybranego modelu zaworu termostatycznego obrót pokrętła w lewo powoduje podwyższenie docelowej temperatury pomieszczenia, a obrót w prawo jej obniżenie.

Warto wiedzieć, że nawet gdy pokrętło zaworu jest ustawione na maksymalną temperaturę, grzejnik może być zimny. Oznacza to, że temperatura w pomieszczeniu jest na pożądanym poziome, więc termostat w zaworze spowodował zamknięcie przepływu ciepłej wody do grzejnika. Zatem zawory termostatyczne mogą realnie wpływać na wysokość rachunków za ogrzewanie!

Rodzaje zaworów termostatycznych

Obecnie w sklepach znajdziemy różne rodzaje zaworów termostatycznych. Producenci tego typu urządzeń proponują coraz nowocześniejsze rozwiązania. Nikogo więc nie dziwi, że obok tradycyjnych zaworów z regulacją ręczną na sklepowych półkach znajdują się też urządzenia sterowane elektronicznie. Jednak wybierając zawór termostatyczny, warto się kierować przede wszystkim jego funkcjonalnością i niezawodnością. Zdecydowanie polecamy postawić na urządzenie wykonane z trwałych materiałów, które jest odporne na zużycie i zmienne warunki użytkowania – dzięki temu zyskasz niezawodne i trwałe rozwiązanie do zarządzania temperaturą.

Szukasz funkcjonalnych zaworów termostatycznych? Przyjrzyj się produktom dostępnym w ofercie firmy Skalar Systems: skalarsystems.pl.

Jak optymalnie ustawić zawór termostatyczny?

Zamontowanie nawet najlepszego zaworu termostatycznego nie przyniesie korzyści, jeśli nie zostanie on odpowiednio ustawiony. Pozwól zatem, że podzielimy się z Tobą sposobami na efektywne wykorzystanie tego urządzenia.

Na większości zaworów znajdują się cyfry z zakresu 1-5 oraz gwiazdka. Docelowa temperatura pomieszczenia przy ustawieniu zaworu na poziom 5 będzie wynosić około 28 stopni Celsjusza. Poziom 1 odpowiada przybliżonej temperaturze z zakresu 11-16 stopni Celsjusza. Najczęściej zalecanym ustawieniem jest wybór poziomu 3, dla którego temperatura wynosi około 21 stopni Celsjusza. Gwiazda oczywiście oznacza wyłączenie grzania.

Pamiętaj, że aby zawór termostatyczny mógł spełniać swoją funkcję, konieczne jest trzymanie się dwóch ważnych zasad:

  • nie zakrywaj zaworu – termostat odczytuje temperaturę powietrza w najbliższym otoczeniu, zatem zakrycie zaworu (np. suszącym się na kaloryferze ręcznikiem) może spowodować wyłączenie grzania;
  • wietrz pomieszczenie przy skręconym termostacie – wietrzenie pomieszczenia zaburza działanie termostatu, który odczyta niską temperaturę otoczenia i kaloryfer będzie grzać z całą mocą, a całe wyprodukowane ciepło uleci przez otwarte okno.